Başkan Altay “SEDEP, Vatanını Seven Nesillerin Projesidir”

Haberler -

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen gençlik, eğitim ve kültür projelerini “İlk Günkü Aşkla” tanıtım programı ile anlattı. Altay;  “Selçuklu Değerler Eğitimi Programı(SEDEP), vatanını seven nesillerin projesidir” dedi

FİLİSTİN KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR
Başkan Uğur İbrahim Altay konuşmasına Filistin ve Kudüs gündemi ile başladı. Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs’ü İsrail’in Başkent ilan etme kararını tanımadıklarını ifade eden Başkan Altay, “ABD’nin İsrail’in başkentinin Kudüs olduğunu açıklaması ve elçiliğini buraya taşımasına yönelik açıklamaması ile birlikte tüm ümmette bir direniş ortaya çıktı. Biz de Sayın Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin ve devletimizin aldığı her kararın arkasındayız ve arkasında olmaya devam edeceğiz. Bizim için; Filistin demek özgürlüğe kavuşmayı, Mescidi Aksa demek ilk kıbleyi, Kudüs demek ise ecdadı hatırlatıyor. Kudüs ve Mescidi Aksa Filistin toprağıdır ve sonsuza kadar ümmetin kalacaktır. Filistin kırmızı çizgimizdir” dedi.

EĞİTİM YATIRIMLARI
Selçuklu Belediyesi dan yürütülen eğitim, gençlik ve kültür alanlarında takdir toplayan projelerden bahseden Başkan Uğur İbrahim Altay, “Okullarımızın eğitim malzemesi, spor malzemesi, bilgisayar malzemeleri, okul sıra ve masa ihtiyaçları gibi çeşitli ihtiyaçları için bugüne kadar 5.717.800 TL harcadık. Eğitime Yüzde 100 Destek” kampanyası çerçevesinde Işıklar Mahallesi’ne toplam 32 derslikli 2 okul kazandırdık. 6 okulumuza 14.354.880 TL bedelle kapalı spor salonu ve 28 okulumuza 3.974.628 TL bedelle suni çim sahalar gerçekleştirdik” dedi. Selçuklu Belediyesi’nin kütüphane sayısı ile yerel yönetimler arasında Türkiye’de birinci olduğunu ifade eden Başkan Altay, “9 Halk Kütüphanesi,15 Lise Kütüphanesi,20 Ortaokul Kütüphanesi ve 11 İlkokul Kütüphanesi olmak üzere toplam 55 kütüphaneyi ilçemize kazandırdık. 338 bin 943 kitabın olduğu kütüphanelerimizde, 89 bin 411 üyemiz var dedi.

SEDEP, VATANINI SEVEN NESİLLERİN PROJESİDİR
Konuşmasında değerler eğitiminin toplum için önemine vurgu yapan Başkan Altay Selçuklu Değerler Eğitimi Programı’nı (SEDEP) anlattı. Başkan Altay,” Selçuklu Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü paydaşlığında 6 yıldır SEDEP’i başarı ile uyguluyoruz. Öğrencilere; sorumluluk, özdenetim, sevgi, dürüstlük, adalet, saygı, yardımseverlik ve sabır değerlerinin anlatıldığı SEDEP, vatanını seven nesillerin projesidir” dedi.

SEDEP de bugüne kadar gelinen aşmayı sayısal verilerle açıklayan Başkan Altay, “223 okul, 125.157 öğrenci ve ailesi, 8600 idareci ve öğretmeni kapsayan SEDEP kapsamında bugüne kadar 6 milyon 440 bin yayın, 5 milyon 146 bin 180 doküman ve materyal, 95 bin 350 kitaptan oluşan değerler kitaplığı, İlkokul ve ortaokulların tüm sınıflarına değerler kütüphanesi, 134 etkinlik, 120 öğrenciye fotoğraf eğitimi gerçekleştirdik. Tüm bu çalışmaları 23.702.609 TL bedelle gerçekleştirdik ” dedi.

7 ANAOKULU DAHA
Konuşmasının son bölümünde yeni dönem hizmetlerinden bahseden Başkan Altay;“Selçuk Üniversitesi karşısına yapılacak olan yurdun ihalesi tamamlandı. 7’şer katlı iki bloktan oluşacak öğrenci yurdu 245 oda ve 1000 yatak kapasiteli olacak. Mahmut Sami Ramazanoğlu İmam Hatip Lisesi’ne, içerisinde 20 derslikli okul, idari kısımlar, spor salonu, yemekhane ve konferans salonunun yer alacağı toplam13 bin m²”lik alandan oluşan eğitim kampüsü kazandıracağız. İhale Bedeli: Yaklaşık 17.000.000 TL.Gençlerimiz için 4 bin 500 m² alan üzerine 5 kattan oluşacak” dedi.

Selçuklu’ya 7anaokulu daha kazandıracaklarını ifade eden Başkan Altay,“Selahattin Eyyubi, Kılıçarslan, Akşemsettin ve Beyhekim Mahallerinde yapımı devam ediyor. 3,6 ve 8 derslikli olarak planlanan anaokullarında oyun odaları, rehberlik servisi, idari bürolar ve yemekhane gibi bölümler bulunacak. Yazır, Aşağı Pınarbaşı ve Bosna Hersek Mahallelerindeki anaokullarının inşaatını yakın zamanda başlayacak. Toplam 12.084.100 TL’ye mal olacak. Mehmet Akif Ersoy Lisesi, Adil Karaağaç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kemal Akpınar İmam Hatip Ortaokulu, Mahmut Esat Coşan İmam Hatip Ortaokulu, Mustafa Büyükkaplan Hafız İmam Hatip Ortaokulu, OSB Teknik Lisesine yapılacak spor salonları da 15.340.000 TL’ye mal olacak. Ayrıca 10 okulumuza 10 suni çim saha daha kazandıracağız” dedi.

Selçuklu’da yaptığımız hizmetlerle hemşehrimizin yaşam kalitesini artırmayı hedefliyoruz diyen Başkan Altay, Bugüne kadar gençlik, eğitim ve kültür projelerine harcadığımız toplam bedel 150.753.943 TL. Amacımız iyi ki Selçuklu’da yaşıyorum denmesi için insanımız her yaşta ihtiyaç duyduğu tesisler yapmak ve her alanda öncü bir belediye olmak. Bugüne kadar tüm bu hizmetleri yaparken bize destek olan tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyorum” dedi.