Romanya Köstence’de SEDEP Uygulaması

Haberler -

“Selçuklu Değerler Eğitimi Programı (SEDEP) ile Türkiye Değerlerini Tanıtıyor” projesi Romanya’nın Köstence kentinde etkinliklerle gerçekleştirildi.

Program kapsamında gerçekleştirilen ziyarete; Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Ziya YALÇINKAYA, Kültür İşleri Müdürü Ali DÜZ, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan KAYACILAR, Şube Müdürü Okan TEKKALAN, Hakim Ömer Ondum İO. Müdürü Şenol ERASLAN, Cahit Zarifoğlu İO. Müdürü Murat KILIÇ ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Barbaros YALÇIN dan oluşan heyet katıldı.

Beş gün süren program kapsamında; öncelikle kurumlar arasında SEDEP uygulama protokolü imzalandı.

Romanya Köstence’de, 25 Türkçe ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenine; Yrd. Doç. Dr. S. Barbaros Yalçın, Murat Kılıç ve Şenol Eraslan tarafından 30 saat süren “değerler eğitimi öğretim yöntemleri” kursu verildi. Yunus Emre Enstitüsü salonlarında gerçekleştirilen seminere katılan öğretmenlere seminer sonunda sertifikaları verildi.

Köstence Mecidiye’de Kemal Atatürk Ulusal Kolejinde, Mandala-Boya Paylaş-Çat kapı tiyatro etkinlikleri gerçekleştirildi, kitap dağıtımı yapıldı.

Nicolae Tonitza İlköğretim okulunda Ailemle Mutluyum ve kalemim yeşeriyor etkinlikleri ve kitap dağıtımı yapıldı.

Heyet tarafından; Bükreş Büyükelçiliğimiz, Köstence Eğitim Müdürlüğü, Köstence Başkonsolosluğumuz, Yunus Emre Enstitüsü, TİKA, Romanya Demokrat Türk Birliği, Köstence Belediyesi ve 2 okul ziyaret edildi.

Romanya’ya giden heyet tarafından, programın başarılı geçtiği gözlemlenirken, Köstence ile ilgili yapılan genel değerlendirme şöyle:

“Program süresince, gerek Türk TAtar Müslümanlar, gerekse Romen yetkililer tarafından büyük ilgi gösterildi. Değerler eğitimi kursu ve etkinliklere, okul yönetici ve öğretmenlerinin ilgisi büyüktü. TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü nün çalışmaları çok olumlu. Türkiye ve Türk halkına bakış açısı ve ilgi çok büyük. Müslüman halk ve azınlıklar her türlü hakka sahip ve Romen hükümetince destekleniyor. Romanya, projelere açık bir ülke. Köstence’de, RADYO T adında Türkçe yayın yapan bir radyo mevcut ve Türk – Tatar azınlığa hizmet veriyor. Türk -Tatar azınlığın Türkiye ile bağları güçlü ve karşılıklı ziyaretler yapılıyor. Konsolosluk, Türk İş Adamları Derneği, Müftülük, Müftülük Din Ateşeliği, Romanya Demokrat Türk Birliği, Yunus Emre Enstitüsü arasındaki uyum ve birlikte iş yapma becerisi ve iletişim gelişmiş durumda. Soydaşların, Köstence eğitim sisteminde etkileri var. Milli Eğitim müdür yardımcısı bir Türk ve eğitime yön verenler arasında. Türk- Tatar azınlığın, birlikte hareket edebilme yetkinliği, etkin güç olmalarını sağlıyor, Belediye meclisinde temsil ediliyorlar.”