SEDEP Mazlumların Yanında

Haberler -

Selçuklu Değerler Eğitim “SEDEP” kapsamında, Halep için, Selçuklu’ da ki 170 okulda yardım kampanyası düzenlendi.
Öğrenci, veli ve öğretmenlerin fiilen içinde yer aldıkları yardım organizasyonunda, toplam 5200 adet koliden oluşan 8 ton gıda temin edildi.

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) kapsamında 4 yıldır düzenlenen yardım kampanyası bu yılda büyük bir katılımla gerçekleşti. “SEDEP Mazlumların Yanında” sloganıyla düzenlenen kampanyaya 170 okuldan, 5200 koliden oluşan 8 ton gıda toplandı. Toplanan kolileri bölgeye ulaştıracak 6 yardım tırı protokol üyelerinin katılımı ile bölgeye uğurlandı. Selçuklu Belediyesi Uluslararası Spor Salonu’nda düzenlenen programa Ak Parti Konya Milletvekilleri Abdullah Ağralı ve Halil Etyemez, Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, Hayrat İnsani Yardım Derneği Konya Temsilcisi Adnan Haydaroğlu, SEDEP koordinatörleri, okul idarecileri ve öğrenciler katıldı.

SEDEP Sınıfı Geçti, Dünya Sınıfta Kaldı

Suriye, dünyanın kulağını kapadığı, gözünü kapadığı bir konu diyen Ak Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı, “Milyonlarca insanın mağdur olduğu bir süreçte maalesef dünya sınıfta kaldı. Bugün bu proje kapsamında görüyoruz ki çocuklarımız sınıfı geçmiş oldu ama dünya sınıfta kaldı. Dünyanın neresinde bir mazlum olursa gerçekten devlet olarak, millet olarak bütün yardımları yapmaktayız ve Konya gerçekten bu konuda bereketli bir yer. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesine emek ve katkı veren herkese teşekkür ediyorum diyen Ak Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez,“ Görüyoruz ki merhametin, yardımseverliğin ve kardeşliğin sınırları yok. Mesele insansa, her insana dünyanın neresinde olursa olsun Müslüman yardım etme sorumluluğu hissediyor. Bugünde Selçuklu’ da bunun örneğini görüyoruz. İnşallah bir daha tır gönderme ihtiyacı duyulmaz ve orada sorunlar çözülür. Mesele sorunların çözülmesi ama biz kardeşliğimizi göstererek her türlü yardımı yapacağız. Bugün dünya sadece Türkiye’ye gelen Suriyeli misafirlerimizi konuşuyor ama biz sadece gelenlere değil yerinde, orada yardıma muhtaç olanlara da koşturmaya, ulaşmaya çalışıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Millet olarak tarih boyunca mazlumun, ezilenin ve zulme uğrayanın yanında yer aldık diyerek sözlerine başlayan Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, “Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi’nin işi sadece sözde bırakmayıp faaliyete geçirmesi, dünyanın çeşitli yerlerindeki mazlumlara böyle bir iyilik hareketi düzenlemesi gerçekten her türlü övgünün üzerinde. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

SEDEP İyilik Hareketi Büyümeye Devam Edecek

SEDEP’in Selçuklu Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Necmettin Erbakan Üniversitesi koordinasyonunda bu yıl 5. yılında olduğunu ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay,“ Bizim temel amacımız çocuklarımıza bizi biz yapan temel değerlerimizi anlatabilmek. Bu manada bugün çok önemli bir etkinlik düzenliyoruz. Çünkü millet olarak ne zaman bir Müslüman dara düşse, bir sıkıntıya düşse hep onların yanında olduk. Bugünde çocuklarımızın hazırladığı 6 tır Halep’ten gelen kardeşlerimizin yardımına yetişecek. Çocuklarımız sadece sözle değil eylemleriyle de aslında değerlere ne kadar sahip olduklarını anlatmış oluyorlar. Buradaki her kolide Selçuklu’da eğitim gören çocuklarımızın emeği var. Bu emek inşallah mazlum ve mağdur kardeşlerimize bir miktar nefes aldıracaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. SEDEP bir iyilik hareketi olarak büyüyor ve büyümeye devam edecektir” dedi.

Allah bu millete her zaman vermeyi nasip etsin, almayı nasip etmesin diye sözlerine başlayan Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, “Ülkemizde 7’den 70’e herkes kardeşlerimize çeşitli vesilelerle destek oluyor, bu kampanyaya da öğrencilerimiz aileleriyle birlikte mazlum kardeşlerine destek oldular. Destek verenlere, aracı olanlara teşekkür ediyorum” dedi.

SEDEP kapsamında gerçekleştirilen “SEDEP Mazlumların Yanında” etkinliğinde bir aradayız diyen Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, “170 okulumuzdan 5200 koli, 8 ton temel gıda malzemesi toplandı. Bu etkinlikte çocuklarımız hem yardımlaşmanın verdiği hazzı yaşadılar hem de İslam kardeşliğini yaşayarak öğrenmiş oldular” dedi.

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) kapsamında geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da yardım tırlarının  yola çıktığını ifade eden Hayrat Vakfı Konya Temsilcisi Adnan Haydaroğlu,“ Bugün SEDEP kapsamında çıkartacağımız 6 tır yardım malzemesi ile Türkiye genelinde 1300. yardım tırını inşallah Halep’ten gelen kardeşlerimiz için İdlib’e ve Salkin Bölgesi’ne gönderiyoruz.  Dünyanın neresinde mağdur ve mazlum kardeşimiz varsa biz o kardeşlerimizin yanındayız. Bu yardımların bölgeye ulaşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından SEDEP kapsamında Halep’e gönderilecek 6 yardım tırı dualarla bölgeye gönderildi.