Çocuklarımızın Zihinleri Bilgi Gönülleri Sevgi İle Donatılmalı

Haberler -

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) kapsamında eğitimcilerin yaşadıkları gerçek hayat hikayeleri “Unutulmayan Değerler” kitabında bir araya getirildi. Kitap değerler eğitimi konusunda önemli bir kaynak oluşturuyor.

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) kapsamında “Unutulmayan Değerler Sizlerle Unutulmayacak” isimli etkinlik gerçekleştirildi. Değerler eğitimi konusunda eğitimcilerin öğrencileriyle yaşadığı gerçek hayat hikayelerinin yer aldığı “Unutulmayan Değerler” kitabının tanıtımının da yapıldığı gecede Necmettin Erbakan Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Bülent Dilmaç sunum gerçekleştirdi.

Selçuklu Belediyesi Sosyal Tesisinde gerçekleşen programa Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Ziya Yalçınkaya, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar’ın yanı sıra çok sayıda öğretmen katıldı.

Çocuklarımız İçin Her Türlü Yatırımı Yapmaya Değer  

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi’nin (SEDEP) Selçuklu Belediyesi’nin değer ve önem verdiği bir proje olduğunu ifade eden Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Ziya Yalçınkaya,“ Hiç şüphesiz geleceğimiz dediğimiz çocuklarımız için her türlü yatırımı yapmaya değer.  Bu anlamlı proje Selçuklu Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün paydaşlığında her yıl geliştirilerek uygulanmaya devam ediyor. Projeye başladığımız yıl olan 2012-2013 eğitim öğretim döneminde 112 okulda 85 bin öğrenciye 2 milyon 150 bin materyal dağıtılırken 2014-2015 eğitim öğretim döneminde ise 106 okulun öğretmenler odasına 6 bin 490 kitaptan oluşan değerler kütüphanesi kitaplığı oluşturuldu. 43 okulda 69 bin yayından oluşan değerler kütüphanesi oluşturuldu ve proje kapsamında çok sayıda etkinlik gerçekleştirildi” dedi.

Toplum Olarak Değerler Eğitimine İhtiyacımız Var

Eğitim sisteminin amacının öğrencilere sadece akademik başarı vermek olmadığını, amaçlarından birisinin de iyi bir insan, vicdanlı bir insan yetiştirmek olduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, “Toplum olarak buna büyük ihtiyaç duyuyoruz. Bu nitelikteki insanların yetişebilmesi için de kendi değerlerine sahip insanları okumak, anlamak ve yaşamak gerekiyor. Bu yüzden bu proje büyük önem taşıyor” dedi.

SEDEP kapsamında öğretmenlerin öğrencileriyle yaşadıkları anıların “Unutulmayan Değerler” isimli bir kitap altında toplandığını ifade eden Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar,“Bu kitap içerisinde birçok güzelliği barındırıyor ve topluma önemli mesajlar veriyor. Yaşanan gerçek olayların böyle güzel bir kitap ile bir araya getirilmesi değerlerin yaşatılması konusunda projenin temel amacına ulaştığını da gösteriyor. Bu kitabın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Değerler Eğitimi Ailede Başlar

Değerlerin insanların davranışlarına yön veren inançlar sistemi olduğunu ifade eden Necmettin Erbakan Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Bülent Dilmaç,“Birey değerler eğitimi sistemine ilk olarak aile içinde başlar. Okul çağına kadar aile içinde alınan değerler eğitimi çocuğun gelecek yaşamı için önemli bir süreçtir. Değerler Eğitimi konusunda anne, baba ve eğitimcilerin içinde bulunduğumuz ortam ve çevrenin istediğimiz değerlere sahip çocukları yetiştirmeye uygun olup olmadığı sorusuna cevap araması gerekiyor” dedi.

Ortak değerleri olmayan toplumların toplumsal çözülme yaşamasının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Dilmaç,“Çocuklarımızın zihinlerini bilgi ile donatırken gönüllerini de sevgi ile donatıp onların ahlaklı bir fert olarak yetişmeleri için okullarda değerler eğitiminin verilmesi büyük önem taşıyor. Değerler eğitimi bireyi ve toplumu kötü ahlaktan korurken çocuğun kişiliğinin gelişmesine de katkı sağlar” dedi.

Program “Unutulmayan Değerler” kitabında makalesi bulunan öğretmenlere protokol üyeleri tarafından kitap takdimi ile son buldu.