Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Sedep Seminerlerine Katıldı

Haberler -

SEDEP Buluşmaları-Öğretmen Semineri Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ nın katılımlarıyla gerçekleşti.

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) kapsamında Yazar-Kitle Eğitimcisi Canten Kaya’nın sunumlarıyla gerçekleşen seminer programları yoğun ilgi gördü.

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) düzenlenen öğrenci ve öğretmen seminerleri ile devam ediyor. Değerler eğitiminin farkındalığını arttırmak için gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Yazar-Kitle Eğitimcisi Canten Kaya, öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi. Dedeman Otel’de gerçekleştirilen ve katılımın yoğun olduğu programlarda Kaya, ilk olarak lise öğrencilerine hitap etti. Günün ikinci programında da öğretmenlerle buluşan Kaya, farklı hayatlardan anlattığı başarı hikayeleri ile başarılı olmanın sırrının çok çalışmak olduğunu söyledi.

SEDEP eğitim seminerlerine, bir takım resmi ziyaretler kapsamında Konya’da bulunan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ da katıldı. Programa ayrıca Konya Valisi Muammer Erol, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Ak Parti Konya İl Başkanı Musa Arat, Ak Parti Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Selçuklu Belediyesi Başkan Vekili Faruk Ulular, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, akademisyenler, öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Seminer öncesi SEDEP Halk Oyunları ekibi tarafından folklor gösterileri yapıldı.

Selamlama konuşmalarını yapmak için kürsüye çıkan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi’nde (SEDEP) görev alan danışman öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Tecrübelerini, birikimlerini ve meslek aşklarını genç arkadaşlarımızla paylaştıkları için hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Maarif camiamıza yeni katılan öğretmen arkadaşlarımıza da sağlık içinde, afiyet içinde nice nice seneler, hayırlı hizmetler diliyorum. Çalışmalarınızda, meslek hayatınızda başarılar diliyorum. Milli Eğitim Bakanlığının 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde ki sloganını sizlere hatırlatmak istiyorum “İnsan, insan gölgesinde yetişir”. Şimdi siz bu güzel birliktelikle bunun en güzel örneğini sergiliyorsunuz. Hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmasının ardından SEDEP Halk oyunları ekibi öğrencileri ile tek tek ilgilenen Bakan Avcı, öğrencileri tebrik ederek onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Devletinize, milletinize bir katkınız yoksa sizinde bir değeriniz yok demektir

“Umudumuz, ümidimiz, geleceğimiz, yarınlarımız sizlersiniz” diyerek lise öğrencilerine seslenen Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, “ Sizlerin yetişmesi ile ilgili ne yapsak az, ne düşünsek az, ne kadar çalışsak az ama şanslısınız sadece Milli Eğitim değil,  belediyemizde hizmetimizde, desteğimizde ve her türlü etkinlikte yanımızda. Okullarımızın her türlü imkanlarıyla, eksikleriyle, donatımlarıyla ilgilenirken ayrıca kültürel faaliyetlerde de Selçuklu Belediyemiz her zaman bir adım önde. Bu vesile ile değerli başkanımızı ve ekibini yürekten kutluyorum” dedi.

Gürsoy, “Zaman hızla ilerliyor bir süre sonra kendinizi üniversite kapılarında bulacaksınız. Derslerinizde başarılı olacaksınız, akademik başarılarınızla bir yerlere geleceksiniz ama daha önemli bir şey var. Milletini, devletini, ailesini, ülkesini ve temel değerlerini seven insanlar olarak, bunlarla yaşayan insanlar olarak yetişmenizi arzu ediyoruz. Aksi takdirde üniversiteyi de bitirseniz eğer devletinize, milletinize, değerlerinize bir katkınız yoksa aslında sizinde bir değeriniz yok demektir.

Temiz bir toplum oluşturmak istiyoruz

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) kapsamında birbirinden farklı etkinliklerle değerlerimizi yaşatmaya çalışıyoruz diyen Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, “Bizi biz yapan, medeniyetimizin ve kültürümüzün özünü oluşturan değerlerimiz üzerine öğrencilerimizde ve çevrelerinde bir farkındalık oluşturmak ve değerlerimizi yaşayarak, yaşatarak gelecek nesillere aktarabilmek için Selçuklu Belediyemiz ve Necmettin Erbakan Üniversitemiz ile birlikte uyguladığımız bu proje kapsamında birçok etkinlik gerçekleştirdik.  “Saygı, doğruluk, sorumluluk, sabır, hoşgörü, temizlik, merhamet, cömertlik” değerleri üzerinden her ay onlarca etkinlik düzenlerken bir yandan da sosyal ve kültürel sorunlarımızı ele aldık. “Yalnız Değilsiniz”, “Değerli Komşum”, “Ailemle Mutluyum” , “Bayır-Bucak Türkmenlerine Yardım Kampanyası” gibi birbirinden farklı etkinliklerle, yardımlaşma ve dayanışmanın hazzını öğrenci, öğretmen ve velilerimizle birlikte yaşadık. Zaman zaman sanatsal, sportif, kültürel etkinlikler, yarışmalar yaptık, bazen de bilimi seviyorum etkinlikleri gerçekleştirdik. Özetle saymakla bitiremeyeceğim yüzlerce etkinlikle yüz binlerce insana ulaştık” dedi.

Değerlerin aktarılmasında ve layıkıyla yaşatılmasında eğitimcilere büyük sorumluluklar düşüyor diyen Kayacılar, “Bu ayki değerimiz olan temizlik değerini işlerken hedefimiz, toplum olarak insanların yere çöp atmadığı, ciğerlerin ve havanın sigara dumanıyla, ağızların küfürlü sözler ve argo kelimelerle, vicdanların şeytani düşüncelerle kirlenmediği, bedenen, ruhen ve yaşam alanları bakımından temiz bir toplum oluşturmaktır” dedi.

İnandıktan sonra olmaz diye bir şey yok

“Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) bu şehirde yaşayan öğrenciler için büyük bir şans” diyen Yazar-Kitle Eğitimcisi Canten Kaya, “İnandıktan sonra, destek olduktan sonra neler yapılabileceğini gösteren harika bir ekip. Türkiye’nin her yerini geziyorum konuşmalar yapıyorum, belediyelerle, eğitim camiasıyla, özel kuruluşlarla çalışıyorum ama bu proje inanın kurumların bir araya geldiği zaman neler yapılabileceğini gösteren ender bir proje, harika bir organizasyona imza atılmış” dedi.

İnsanın hayatta başarılı olabilmesinin kararlılıktan ve özgüvenden geçtiğini söyleyen Kaya, kendi hayatından ve farklı hayatlardan anlattığı başarı hikayeleri ile sunumuna devam etti.  Kaya, “Ben 20 yıl kekeme olarak yaşadım, şu anda ise işim konuşmak. Eğer başarmak istiyorsanız çaba sarf etmelisiniz. İnandıktan sonra azmettikten sonra olmaz diye bir şey yok. Benim gibi bir insan milyonlara konuşuyorsa düşünün artık. Her şey kimde başlıyor? Her şey sizde başlıyor. Siz ne istiyorsunuz? Ne olmak istiyorsunuz? Olmak istediğiniz şey için neler yapmaya hazırsınız? Bütün işin sırrı bu” dedi.

Sorumluluk yüklenen çocukların başarılı olduğuna vurgu yapan Kaya, “Çocuk için aile her zaman önemli bir kale. Aile içerisinde çocuklarımızı geleceğe donanımlı hazırlamalıyız. Çocuklarımız kendi ayakları üzerinde durmalı, onlara sorumluluk yüklemeliyiz. İş hayatına girdiklerinde stres ile mücadele edebilmeliler. Bu da küçük yaştan sorumluluk almakla çözülebilir. Geleceğin liderleri küçük yaştan sorumluluk alabilen ve zorluklarla mücadele edebilen insanlar arasından çıkacak. Aşırı korumacı aileler maalesef sorumluluk alamayan, paylaşımcılıktan uzak ve bencil bireyler yetiştirmektedir” dedi.