SEDEP Bosna’da Gönülleri Fethetti

Duyurular, Haberler -

Türkiye’nin en büyük Değerler Eğitimi Projesi SEDEP, Bosna Hersek’te düzenlenen çocuk şenliğinde gönülleri fethetti. 

Bosna Hersek’in Zenica şehrinde düzenlenen 5. Çocuk Şenliğinde  SEDEP, Türkiye’yi temsil etti. Geçtiğimiz hafta Kıbrıs’ta Türkiye’yi temsil eden SEDEP öğrencileri, Mayıs ayının ikinci haftasında da Balkan turuna çıkıp değerlerimizi ve ülkemizi tanıtacak.

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) öğrencileri Bosna Hersek’in Zenica şehrinde düzenlenen 5.çocuk şenliğinde Türkiye’yi temsil etti

SEDEP, Balkanlar Paydaşı Yunus Emre Enstitüsü’nün ev sahipliği yaptığı şenliğe Bosna Hersek’te yer alan 7 kanton, 130 okuldan 7.600 öğrenci, öğretmen ve velileri katıldı.

Yunus Emre Enstitüsünün “Tercihim Türkçe” projesi kapsamında Bosna Hersek’teki ilköğretim okulları ve liselerde seçmeli ders olarak Türkçe öğrenen 7.600 öğrenci Türk ve Bosna Hersek bayraklarını dalgalandırarak ecdattan gelen kardeşliği tüm Dünya’ya gösterdiler.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Şeref Ateş, Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Bosna Hersek Sivil İşler Bakanı Adil Osmanoviç’in de katıldığı program Zenica Arena’da yapıldı. Programda Selçuklu Belediyesini Ali Ziya Yalçınkaya ve beraberindeki heyet temsil etti.

Büyük bir alkış ile kürsüye gelen ve salonu dolduran çocuklara seslenen Bakan Avcı; “Gülen yüzünüz hiç solmasın, hep böyle coşkulu, umutlu ve mutlu olun. Anne ve babalarınıza Türkçe öğrenmenizi teşvik ettikleri için teşekkür ediyorum. Sizlerle sağlıklı ve mutlu yarınlarda yeniden buluşmayı diliyorum” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ayrıca Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi kapsamında Bosna Hersek’te folklor ve mehter takımlarıyla değerlerimizin tanıtımına katkı sağlayan Selçuklu Belediyesi ekibini tebrik etti. Bakan Avcı, törene Konya’dan katılan öğrencilerle hatıra fotoğrafı verdi.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Şeref Ateş; ” Yunus Emre Enstitüsü olarak “Tercihim Türkçe” projesini hayata geçirdik. İki ülke arasındaki yolları, ulaşımı kolaylaştırdık. Sizler bu ilişkileri geliştirip, yaşatacaksınız” dedi

Bosna Hersek Sivil İşler Bakanı Adil Osmanovic ise konuşmasında “Türkçe şüphesiz en güzel dünya dillerinden biridir. Türkçe öğrenen öğrencilerimiz iki ülke arasında ilişkileri daha üste taşıyacaktır” şeklinde konuştu.

Programın en dikkat çeken noktalarından biri de SEDEP mehter takımı oldu. Zenica sokaklarında mini bir konser veren ekip daha sonra salonda binlerce çocuğu coşturdu.

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) Konya’da 5 yıldır uygulanıyor. Türkiye’de en uzun soluklu ve en geniş katılımlı değerler eğitimi projesi olan SEDEP Selçuklu Belediyesi tarafından yürütülüyor. Projede, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü paydaş olarak yer alıyor.