SEDEP Uluslararası Eğitim Projesi Haline Geldi

Duyurular, Haberler -

Konya’nın merkez Selçuklu ilçesinde 5 yıldır başarıyla uygulanan Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi SEDEP, KKTC’de de uygulanıyor. İmzalanan İş birliği protokolü kapsamında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nde dört okulda SEDEP Mehter Takımı ve Halk Oyunları Ekibi tarafından ilgiyle izlenen gösteriler düzenlendi.

Proje kapsamında; KKTC’ne giden Halk Oyunları Ekibi ve Mehter Takımı öğrencileri ile heyet, Türk Ordusu’nun 1974 yılında ilk çıkartmayı yaptığı bölgeyi, Şehitliği, Girne Kalesi’ni, Selimiye Camii ve tarihi bölgeleri de ziyaret etti.
Başbakanlık Tanıtma Fonu’ndan 2 milyon TL destek alan Proje, 6 Balkan ülkesinde daha uygulanacak.

Konya Selçuklu ilçesinde 5 yıldır başarıyla uygulanan, Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi “SEDEP” ile Türkiye Değerlerini Tanıtıyor” KKTC’de hayata geçirildi. Selçuklu Belediyesi, Selçuklu İlçe Milli eğitim Müdürlüğü ve Necmettin Erbakan Üniversitesi paydaşlığında 5 yıldır başarıyla uygulanan Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi, uluslararası nitelik kazandı. Projenin ilk uluslararası uygulaması, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 4 okulda, SEDEP Halk Oyunları Ekibi ve Mehter Takımı gösterileri ile başladı.“Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) ile Türkiye Değerlerini Tanıtıyor” 2016-2017 ve 2017-2018 eğitim öğretim dönemlerinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığınca belirlenen 4 okulda uygulanıyor. Uygulama için; Selçuklu Belediyesi, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Necmettin Erbakan Üniversitesi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı arasında işbirliği protokolü imzalandı. İmza protokolüne KKTC Milli Eğitim ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Rauf Ataöv, Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Ziya Yalçınkaya, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. S. Barbaros Yalçın imza attı. Protokol imza töreninin ardından KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’yı ziyaret eden heyet, Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi ile ilgili bilgi vererek, Berova’ya projeye verdiği destek nedeniyle teşekkürlerini dile getirdiler. KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova , SEDEP projesini benimmsediklerini ve uygulamaya destek olacaklarını belirterek , “Projeyi ülkemizde uygulama kararınız nedeniyle teşekkür ediyoruz. Türkiye her zaman yanımızda oldu. Türkiye güçlü bir devlet ve daha da güçlenmesi gerekir. Türkiye olmazsa bizde olmayız, Suriye den daha kötü durumda oluruz” dedi
Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi “SEDEP”; yayın ve ürün destekli, etkinlik tabanlı “iyi insan yetiştirmek” için uygulanan bir eğitim modeli. Selçuklu Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü paydaşlığında beş yıldır uygulanan projeye, Başbakanlık Tanıtma Fonu 2 milyon TL. destek sağlıyor. Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi, “SEDEP ile Türkiye Değerlerini Tanıtıyor” adıyla 6 balkan ülkesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde uygulanıyor.

SEDEP ULUSLAR ARASI İLK UYGULAMASI KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NDE BAŞLADI
SEDEP Halk Oyunları Ekibi ve Mehter Takımı’nın; Lapta İlkokulu, Anafartalar Ortaokulu ve Lisesi, Haspolat ilkokulu ve Hala Sultan İlahiyat Kolejinde gerçekleştirilen etkinlikleriyle ilk uluslar arası uygulaması başlamış oldu. Bu okullardaki etkinliklere; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Ortaöğretim Müdürü Hüseyin Kavaz, Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali ziya Yalçınkaya, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör vekili Barbaros Yalçın,SEDEP Yürütme Kurulu Üyeleri, Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri, etkinlikleri yapıldığı okulların öğrenci ve öğrencileri ile veliler ve Kıbrıs halkı katıldı. Törende selamlama konuşması yapan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Ortaöğretim Müdürü Hüseyin Kavaz, karşılıklı görüşmelerin ardından Girne ve Lefkoşe’de 4 okulda değerler eğitimi projesinin uygulanmasına yönelik karar alındığını ve işbirliği protokolü imzalandığını ve bu protokol kapsamında SEDEP’in, Selçuklu dışında ilk kez Kıbrıs ta 4 okulda uygulanmasından dolayı memnuniyet duyduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

AMAÇ DEĞERLERİMİZİ YAŞAYARAK GELECEĞE AKTARMAK
Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar da konuşmasında, 5 yıldır üç kurum tarafından başarıyla uygulanan projenin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki okullarda da gerçekleştirilecek olmasından dolayı memnuniyetini ifade etti. Kayacılar, “değerlerimiz konusunda farkındalık oluşturmak ve geleceğe aktarmak değerlerimizle yaşama bilincini geliştirmek için buradayız” dedi . Konuşmasını “Konya’da 5 yıldır uygulamakta olduğumuz  SEDEP, Başbakanlık Tanıtma Fonu desteğiyle 6 Balkan ülkemizde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetin de de uygulamaya geçmesi ile ilgili olarak buradayız. Projemiz öğrencilerimizde değerlerimizle ilgili farkındalık oluşturmak, onlara yaparak, yaşayarak değerlerimizi öğretmek ve yeni nesillere bizi biz yapan medeniyetimizin ve kültürümüzün özünü oluşturan değerlerimizi aktarmak için her ay bir değerimiz belirleniyor. Bu değerle ilgili değişik etkinlikler yapıyoruz. Doğruluk, saygı, sevgi, hoşgörü, yardımseverlik gibi değerlerimizle ilgili okullarımızda öğrencilerimizin, velilerimizin, öğretmenlerimizin katıldığı değişik etkinlikler gerçekleştiriliyor.” şeklinde sürdüren Turan Kayacılar, “ Bu etkinliklerin Kıbrıs’taki okullarımızda gerçekleştirilmesi için buradayız. Kıbrıs Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığımız bu konuda bize destek verdiler, kendilerine teşekkür ediyoruz.” İfadeleriyle sözlerini tamamladı.

DEĞERLERİMİZİ GÜNLÜK HAYATIMIZDA YAŞATMALIYIZ
Selçuklu Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ziya Yalçınkaya ise, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi’ nin uluslararası düzeyde uygulanabilir olduğunu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile 6 Balkan Ülkesinde ilk uygulamaların başladığını belirterek yetkililere teşekkür etti. Yalçınkaya konuşmasını şu ifadelerle tamamladı ” Kuzey Kıbns Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığımız ile bir işbirliği protokolü imzaladık. Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi, Konya’nın Selçuklu ilçesinde 200’ü aşkın okulda uygulanan bir proje. Bu proje ile çocuklarımıza, en değerli varlıklarımıza, değerlerimizi günlük hayata katmaları için hamleler yapıyoruz. Onunla ilgili etkinlikler düzenliyoruz, kitaplar veriyoruz. Projemizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum”

DEĞERLER EĞİTİMİ PROJELERİNE AKADEMİK DESTEK SAĞLIYORUZ
Projenin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde uygulanmasını Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi adına takip eden Yrd. Doç Dr. Barbaros Yalçın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı yetkililerine böyle bir projeye uygulama imkanı verdikleri için teşekkür ederek başladığı konuşmasına,”Selçuklu’da üç kurum tarafından 5 yıldır başarıyla uygulanan projenin, Türkiye dışına açılmış olması son derece sevindirici. Uluslar arası alanda ilk defa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bu etkinliklerin gerçekleştirilmesi öok anlamlı. Üniversite olarak Değerler Eğitimi konusunda oldukça duyarlı davranıyoruz . Paydaşı olduğumuz bu projeye olduğu gibi, benzer projelere her zaman akademik destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.
Lapta İlkokulu, Anafartalar Ortaokul ve Lisesi, Haspolat İlkokulu ve Hala Sultan Koleji’ndeki etkinliklerde yer alan SEDEP Mehter Takımı ve Halk Oyunları ekibinin gösterileri izleyiciler tarafından ilgiyle izlendi. Konya’dan giden öğrencilerin, bu okullardaki öğrencilerle kaynaşması ve dayanışması, arkadaşlıklar kurması, karşılıklı diyaloglar geliştirmeleri dikkatlerden kaçmadı.