SEDEP Saygı İle Başladı

Haberler -

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP), 4’üncü yılına “Saygı” değeri ile başladı. Oğuz Kağan İlkokulu’nda gerçekleştirilen “SEDEP Saygıyla Başlıyor” etkinliği ile proje, 2015-2016 eğitim öğretim yılında start verdi.

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi  (SEDEP) 2015-2016 eğitim-öğretim yılı etkinlikleri başladı. Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi’nde (SEDEP) ilk ayın değeri olan “Saygı”  kapsamında Oğuz Kağan İlkokulunda bir etkinlik düzenlendi. Bosna Hersek Anadolu İmam Hatip Lisesi Mehteran ekibinin işitsel şöleni ile başlayan program, Çat Kapı Tiyatro, kitap dağıtım töreni gibi farklı etkinliklerle devam etti.  Etkinliğe Ak Parti Konya Milletvekili Hüsniye Erdoğan, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, Ak Parti İlçe Teşkilatı yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi’nin (SEDEP) bir eğitim markası haline geldiğini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Selçuklu Belediyesi olarak birçok proje üretiyoruz ama sorulduğunda söylediğimiz, en büyük projemizin Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi olduğu. SEDEP, Sadece Konya’da değil tüm Türkiye’de eğitim camiasının yakından takip ettiği ve birçok kurumun birlikte iş yapma yeteneğini geliştirdiği bir proje. Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu projede bir başarı varsa bu öğretmenlerimizin ve Milli Eğitim camiamızın bir başarısıdır. Çünkü biz ne yaparsak yapalım onlar bu işi sahiplenmeselerdi bu projeyi buraya kadar getirmemiz mümkün değildi. Onun için tüm eğitim camiamıza ve öğretmelerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Yeni nesil önemli kazanımlar elde edecek

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi’nin gelecek için önemli bir proje olduğunu söyleyen Başkan Altay, “Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) ile yapmak istediğimiz aslında bugünlerde en çok ihtiyacımız olan birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını çocuklarımıza aşılamak. Saygılı olmayı, hoşgörülü olmayı, dürüst olmayı çocuklarımıza öğretmeye gayret ediyoruz. İnşallah burada yetişecek nesiller geleceğin Türkiye’ sinde önemli roller alacaklar ve Türkiye’yi daha büyük ve mutlu bir geleceğe götürecekler. Sadece ders başarısı ile değil çocuklarımızın bu tür değerlerle de değerlendirildiği bir sistem içerisinde olmaktan, bunun bir paydaşı olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. İnşallah nice yıllar Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP)devam eder ve yeni nesil önemli kazanımlar elde eder” dedi.

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi’nin (SEDEP) geleceğe yapılan bir yatırım olduğunu söyleyen Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu, “Gençlerimizi, çocuklarımızı geleceğe hazırlamak noktasında çok önemli bir faaliyeti devam ettiriyoruz. Üniversitemiz olarak Selçuklu Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz. Çünkü bu proje Selçuklu Belediyesi’nin maddi ve manevi gayretleriyle daha ileri noktalara doğru taşınıyor. Bu çocuklarımız bizim geleceğimiz olduğu için onlarla ilgili ne kadar çok yatırım yapsak yeridir” dedi.

Geleceğimiz için Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi’ni(SEDEP) önemsiyoruz

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi’nin (SEDEP) içerisinde olmaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, “Bundan 4 yıl önce Selçuklu Belediyemiz, Necmettin Erbakan Üniversitemiz ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz olarak dedik ki medeniyetimizin ve kültürümüzün özünü oluşturan değerlerimizi yeni nesillere aktaralım. Yeni nesillerimizin değerleri yaşayarak, içselleştirerek geleceğe taşınmasını sağlayalım. Bu slogan ile yola çıkıldı ve hamdolsun bugün dördüncü yılında aynı heyecan, aynı coşku, aynı şevkle etkinliklere devam ediyoruz” dedi.

İçinde iki bayram ve birçok dramı barındıran bir yaz dönemini geride bıraktıklarını söyleyen Kayacılar,”Ülkemiz şu anda zor ve sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Ülkemiz üzerinde bir takım oyunlar oynanıyor ve tuzaklar kuruluyor. Bu dönemde her şeyden daha çok birliğe, beraberliğe, kardeşliğe, dayanışmaya ihtiyacımız var. Çağımız bilgi ve teknoloji çağı. Birçok bilgiye kolayca ulaşıyoruz. Asıl önemli ve özel olan eğitim boyutu ve özellikle de değerlerimize, medeniyetimize sahip çıkmak, kendi öz kültürümüze sahip çıkmaktır. İşte bu nedenle bu projeyi çok önemsiyor ve değer veriyoruz” dedi.

Selamlama konuşması için söz alan Ak Parti Konya Milletvekili Hüsniye Erdoğan, “Değerlerlerimizin yaşatılması bizim için çok önemli. Çünkü toplum yapısının güzelleştirilmediğinde nerelere savrulduğumuzu, gençlerin iyi yetiştirilmediği zaman kendilerini nerelerde bulduğunu görüyoruz. Değerlerimizi, bu yaştaki gençlerimize aşılama ve onları geleceğe daha güzel hazırlamak adına hayata geçen Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP)çok önemli bir eğitim projesi. Katkıda bulunan tüm kurumlara teşekkür ediyorum” dedi.

Çat Kapı Tiyatro sürprizi

Protokol konuşmalarının ardından “SEDEP Saygıyla Başlıyor” etkinliğine bu ayın değeri olan “Saygı” kitaplarının dağıtımıyla devam edildi. Protokol üyeleri sınıfları tek tek gezerek öğrencilere kitaplarını teslim ettiler. Kitap dağıtımı sırasında öğrenciler ve protokol üyeleri Çat Kapı Tiyatro ekibinin sürpriziyle karşılaştı. Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi(SEDEP) kapsamında iki yıldır birçok tiyatro gösterisi gerçekleştirilen Çat Kapı Tiyatro ekibi, sınıfı çat kapı ziyaret ederek “Vatan ve Şehide Saygı” isimli tiyatro gösterisini sergiledi. Milli ve manevi duygulara hitap eden ve izleyicileri tarafından büyük beğeni toplayan Çat Kapı Tiyatro ekibi, İstiklal Marşı’nı okuyarak etkinliği tamamladılar.