SEDEP, Yerli Ve Milli Bir Projedir

Haberler -

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP), 15 Temmuz Şehitlerini Saygıyla Anıyoruz”  programı ile etkinliklerine start verdi.

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) beşinci yılına muhteşem bir etkinlikle başladı. 5 yıldır toplumsal konulara parmak basarak öğrencilerin farkındalığını arttırmaya çalışan Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi, 15 Temmuz şehitlerini de unutmadı. Kültür Parkta gerçekleştirilen “15 Temmuz Şehitlerini Saygıyla Anıyoruz”  programı ile 15 Temmuz darbe girişiminde vatanı ve milleti için şehit ve gazi olan vatandaşlar anıldı. Programa Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, Selçuklu Belediyesi meclis üyeleri ve SEDEP Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. Mehmet Ali Atiker İmam Hatip Ortaokulu, Mareşal Mustafa Kemal Ortaokulu, İbrahim Yapıcı İlkokulu, Barbaros İlkokulu ve Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazır bulunduğu program,  Mehmet Ali Atiker İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Muhammed Emir Murat’ın Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Coşkulu kalabalığı tebrik ederek sözlerine başlayan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “5 yıldır Türkiye’nin en değerli eğitim projesi SEDEP ile sizlere değerlerimizi aktarmaya çalışıyoruz. Ama şunu fark ettik ki siz zaten bu değerleri biliyormuşsunuz, biz sadece üzerindeki kabuğu kaldırıyoruz ve aktif hale getiriyoruz. 15 Temmuz akşamında milletimizin köklerinden gelen değerlerle sahip olduğunu, bir tehlike gördüğünde vatanına nasıl sahip çıktığını, tankların önüne canını hiçe sayarak nasıl durduğunu hepimiz şahit olduk. Kolayca eleştirdiğimiz siz gençlerin korkusuzca meydanlarda sabahlara kadar nöbet tuttuğuna şahit olduk. Değerler Eğitimi Projesinin ne kadar önemli bir işlevi olduğunu hep birlikte görmüş olduk” dedi.

Sadece Türkiye’nin değil tüm Müslüman coğrafyasının geleceği için ayaktayız

15 Temmuz akşamında FETÖ vatanımızı, milletimizi bölmeye yönelik hain bir darbe girişiminde bulundu diyen Altay, “Dışarıdan bakıldığında üst düzey eğitim almış insanlardan oluşan bu ihanet çetesi, vatanımızı karanlık bir noktaya götürmek için bir ihanetin içinde bulundular. Ama bugün burada bulunan gençler gibi vatanına milletine sahip gençlerin sokağa çıkacağını ve milletinin yanında korkusuzca duran cumhurbaşkanına sahip olduğumuzu unutmuşlardı. Cumhurun reisi milleti meydanlara davet ederken kendiside korkusuzca İstanbul’a gelip milletinin yanında oldu. Bu darbe girişimi Cumhurbaşkanımızın dirayeti, milletimizin feraseti ile atlatıldı. Şimdi yapmamız gereken şey daha çok çalışmak, daha çok gayret etmek, vatanımıza milletimize daha çok hizmet etmektir. Gençler bu sadece burada bulunanların sorumluluğu, burada bulunanların beklentisi değil tüm ümmet coğrafyası bizlere bakıyor acaba Türkiye’de durumlar nedir? Hiçbir Müslüman kardeşimiz merak etmesin Türk Milleti ayaktadır, Türk Milleti çalışmaya devam ediyor. Sadece Türkiye’nin geleceği için değil, tüm ümmetin geleceği için bu gençlerle birlikte burada olduğu gibi ayakta olmaya devam edeceğiz. SEDEP bu manada bizim için bir markadır” dedi.

Söz konusu vatan olunca gözlerini kırpmadan şehadete diken şehitlerimizi rahmetle, şükranla anıyorum diyerek sözlerine başlayan Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, “Eğer biri vatanına,bayrağına, sancağına, milletine ihanet ederse onlara nasıl davranacağımızı hepimiz hissediyoruz, yaşıyoruz bundan sonrada yaşamaya devam edeceğiz. SEDEP yerel ama milli bir proje. Kendi değerlerimizi öğrendiğimiz, 7’den 70’e herkesin evine ulaşan, hepimizi temel değerlerimizi anlatan bir proje. SEDEP bu yıl 5.yılında devam ediyor. Göreve başladığımız ilk günden beri bu projenin yanındayız, yanında olmaya da devam edeceğiz” dedi.

Selçuklu Değerler Eğitimi Projemizdeki değerler aslında sizin içinizde var olan değerler, bizimki sadece onları hatırlatmak diyen Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, “Hepimiz çok iyi bir matematikçi, çok iyi bir tıpçı, çok iyi bir bilim adamı olabiliriz ama bu yetmiyor, bunun yanında insan olmak gerekiyor, vicdan sahibi olmak gerekiyor. Bunu 15 Temmuz ihanet hareketinde gördük. Sevgili öğrenciler biz dünyanın en kıymetli, en güzel yerlerinden birinde yurt tutmuşuz. Dünyanın en güzel yeri bizim vatanımız. Bizim vatanımıza göz diken, vatanımızı elimizden almak isteyen hainler, düşmanlar tarih boyunca hep olmuş, bugünde var, yarında olacak. Ama hiçbirine fırsat vermeyeceğiz” dedi.

Allah bu milleti vatansız bırakmasın

5.yılına girdiğimiz SEDEP’ in değeri şimdi daha iyi anlaşılıyor diyen Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, “Bizler milli gençlik yetiştirmek için, kendi öz değerlerine sahip gençlik yetiştirmek için Selçuklu Değerler Eğitimi Projesine önem veriyoruz. SEDEP beşinci yılına girerken her yıl kendisini yenileyerek ve her yıl kendi değerlerimizi nasıl daha iyi veririz şeklinde özeleştiri yaparak yoluna devam ediyor. Türkiye’de birçok proje uygulandı ama beşinci yılına girmiş bu türde bir proje pek yok. O yüzden bu başarılı projeye nice yıllar diliyorum” dedi.

Şeker sözlerini şöyle sürdürdü, “Bizler vatanımızı her şeyden daha çok seviyoruz. Allah bu milleti vatansız bırakmasın. Aklını, kalbini başkalarına teslim etmiş olanların nasıl ihanet içinde olabileceğini yaşadık. Allah bizleri aklını hür, vicdanını hür ve bu millete hizmet eden bireyler olarak yaşatsın. Başkalarının güdümünde olan ve ne yaptığını bilmeyen zihinlerden de bizleri korusun” dedi.

2016-2017 eğitim öğretim yılının ve SEDEP’in beşinci yılının başarıyla geçmesini dileyen Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, “15 Temmuz darbe girişimi, bu projenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Olayların arka planına bakacak olursak, dini doğru kaynaktan doğru metotlarla öğrenmeyen insanların ne tür oluşumlara alet olabileceğini, ne tür oluşumların içine dahil olabileceğini gösteren bir süreç. Bu olaylarda yüksek öğretimli ama yanlış eğitimli insanların, amaca ulaşmak için her yol mubahtır düşüncesiyle hareket eden insanların memleketimizi nasıl uçurumun eşiğine götürebileceğine şahit olduk. Bununla birlikte vatanına, milletine, bayrağına, demokrasisine sahip insanların gerekirse nasıl tankın önüne yatabileceğini, nasıl kurşunlara göğsünü siper edebileceğini de gördük. Vatanına, milletine bağlı sağlam nesiller yetiştirmek ne kadar önemli, bu süreç bir kez daha bunu bize gösterdi. Bu yüzden Selçuklu Değerler Eğitimi Projesinin devam etmesi lazım. Biz gençlerimize önce vatan sevgisini, bu vatana sahip çıkma bilincini öğretmeli, sonra onların akademik ve mesleki gelişimleriyle ilgilenmeliyiz” dedi.

“15 Temmuz Şehitlerini Saygıyla Anıyoruz” programında Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri Esra Miraç Sağlam ve Bedirhan Demir tarafından okunan şiirler duygu dolu anlar yaşattı.