Türkiye Değerlerini SEDEP İle Anlatıyor

Haberler -

Beşinci yılına giren Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) için imza töreni düzenlendi. Başkan Altay, Türkiye’nin değerlerinin 6 Balkan ülkesi ve KKTC’de SEDEP ile tanıtılacağını söyledi. Altay, 15 Temmuz’da gençlerimizin bizi biz yapan değerlere sahip olduklarını gösterdiklerini söyledi.

Dört yıldır Selçuklu’da eğitime değer katan Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP), 222 okulda 122 bin 232 öğrenci 5 milyonu aşkın yayın ve birbirinden farklı yüzlerce etkinlikle başarı ile uygulandı. Dönem süresince düzenlenen farklı etkinliklerle öğrencilere değerler aktarılırken uygulamanın beşinci yılında da eğitime en önemli katkı sağlanmış olacak. Beşinci yılına giren Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) için protokol imza töreni düzenlendi. Konya Valiliği’nde düzenlenen imza törenine Konya Valisi Yakup Canbolat, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar katıldı.

Değerlerine sahip nesillerin yetişmesi adına Selçuklu Değerler Eğitimi Projesini önemsiyoruz diyen Konya Valisi Yakup Canbolat, “Selçuklu Belediyemiz, Necmettin Erbakan Üniversitemiz ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün birlikte yürüttüğü Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP)’in beşinci yıl protokolü için bir araya geldik. Gençliğimizin vatanına, milletine, bayrağına sahip olması ve değerlerimize uygun yetişmesi maksadıyla yürütülen bu projeyi valilik olarak önemsiyoruz. 15 Temmuzda yaşananlar bize gösterdi ki gençliğimize sahip çıkmalıyız ve onları iyi yetiştirmeliyiz. Bu proje o anlamda çok önemlidir. Gençliğimizin vatanına, bayrağına, milletine sadık, onların değer çizgisinde yaşayan ve yaşatan olmaları bizlerin önemsediği, millet olarak da önemsediğimiz bir husustur. Çünkü bu gençleri nasıl yetiştirirsek onlar gelecekte öyle davranacaklar. Biz emanetçiyiz, elimizde olan emaneti gelecekte onlara teslim edeceğiz. Emaneti teslim edeceğimiz gençliğin nasıl olmasını arzu ediyorsak, bugünden o gençlere ona göre yatırım yapmamız gerekiyor. Bu kapsamada projeye her türlü katkı sağlayan Selçuklu Belediye Başkanımıza, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörümüze, Milli Eğitim Müdürlerimize ve onların çok değerli çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Konya ilimizde yetişen bu gençlerin hem Konyamıza hem de ülkemize hayırlı katkılar sunmasını, hayırlı hizmetlere vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

SEDEP’e Başbakanlık Tanıtma Fonu’ndan 2 Milyon TL Destek

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP)’ in Türkiye’nin bilinir markalarından biri haline geldiğini söyleyen Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “SEDEP, farklı kurumların bu kadar uzun süre birlikte iş yaptığı ender projelerden biri. Projemiz kendini dönüştürerek ve geliştirerek devam ediyor. 2012 yılında yerelde başladığımız projemizde önce ulusal hale geldik çünkü Milli Eğitimin birçok toplantısında uygulanabilir örnek proje olarak SEDEP tartışıldı, konuşuldu. Bu yıl bir boyut daha değiştiriyoruz, SEDEP uluslar arası bir boyuta taşınıyor. Başbakanlık Tanıtma Fonunun 2 milyon TL’lik desteği ile “Türkiye Değerlerini SEDEP’le Anlatıyor” başlığı ile 6 Balkan ülkesinde ve KKTC’de SEDEP’in uygulaması yapılacak. Özellikle KKTC’de seçilen iki okulda SEDEP aynı şekilde uygulanacak. Böylece Balkanlar ve KKTC’de ki kardeşlerimize de değerlerimizi anlatma imkanımız olacak.

SEDEP Türkiye’nin en önemli eğitim projelerinden biri olduğunu söyleyen Başkan Altay, “Bugüne kadar 5 milyonun üzerinde yayın dağıtıldı, onlarca kütüphane kuruldu. Proje kapsamında sadece öğrenciler değil öğretmenlerimiz ve velilerimizde bu projenin içerisindeler. İnşallah bu yılda başarılı bir uygulama olacaktır. Bu yıl 222 okulda 122 bin öğrenci ile SEDEP uygulanacak. 559 bin yayın dağıtılacak ve 39 etkinlik düzenlenecek. Her yıl değerlendirme toplantılarında özellikle Necmettin Erbakan Üniversitemizin katkılarıyla projemizi değiştirerek, dönüştürerek uygulamaya devam ediyoruz.Sayın Valimizin de ifade etti ettiği gibi, 15 Temmuz bu değerlere ne kadar ihtiyacımız olduğunu gösterdi. Gelecek neslimiz bizim teminatımız, bu manada saygı, sabır, sorumluluk, hoşgörü, doğruluk, temizlik ve cömertlik olmak üzere 7 temel değeri çocuklarımızla paylaşacağız. Ana sınıfından üniversiteye kadar bütün çocuklarımız bu projenin kapsamındadırlar. Gençlerimiz 15 Temmuz’da bizi biz yapan bu değerlere ne kadar sahip olduklarını gösterdiler, bizim yapmamız gereken bunu pekiştirmek. Bu manada gençlere sahip çıkıyoruz. SEDEP uluslar arası bir proje olarak yoluna devam ediyor ve başarılarıyla Türkiye’ye örnek olacaktır. Başta Konya Valiliğimiz olmak üzere emeği geçen tüm kurumlara, öğretmenlerimize, velilerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum”dedi.

Atalarımızdan Aldığımız Değerleri Gelecek Kuşaklara Aktaracağız

SEDEP in beşinci yılında da eğitime değer katacağını söyleyen Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, “SEDEP’in sürdürülebilirlik anlamında bu kadar uzun soluklu olması, aslında konuya paydaş olanların vermiş olduğu destek ve gönüllük esasına dayalı bir proje olmasından kaynaklanıyor. Katkı veren tüm paydaşlarımıza, emeği geçen başta öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz olmak üzere Selçuklu Belediye Başkanımıza, İl Milli Eğitim Müdürümüze, İlçe Milli Eğitim Müdürümüze ve Sayın Valimize teşekkürlerimi sunuyorum. Kadim Medeniyetin çocukları olarak bizim atalarımızdan aldığımız değerlerimizi gelecek kuşaklara aktarmak gibi bir görevimiz söz konusu. Bu değerler aslında insanlığın değerleri. Değerlerimizin hızlı gelişen teknolojinin ve haz yaşamının sonucunda kaybolmaya yüz tutması, hızlı şehirleşme ile aileyi kaybetme sonucunda ortaya çıkan değersizleşmenin bireyi mutsuz etmesi gerçeğini artık dünya konuşuyor. Bu anlamda projemizin Balkanlar ve KKTC olmak üzere uluslar arası alana yansıması, oradaki kardeşlerimize de paydaş olarak aktarılması önemliydi. SEDEP’in insani değerlerimizi, medeniyetimizin değerlerini oralarda yeniden canlandırmak adına bir öncü görev göreceğini düşünüyorum. Bu projeye katkı sağlayan tüm kurumlarımıza ve emeği geçen çalışma arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah nice 5 yıllara” dedi.

SEDEP 5.yılında tekrar birlikte olmaktan çok mutluyuz diyen Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, “Konya Valimizin himayelerinde, Necmettin Erbakan Üniversitemizin rehberliğinde, özellikle Selçuklu Belediyemizin tüm finansman kaynaklarını sunması ve doküman hazırlıklarını yapmasıyla, İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz katkılarıyla  inşallah geçtiğimiz dört yıldaki birlikteliğimizi sürdürmeye kararlıyız. Belediyemiz bir şehrin imarından sorumlu ama şöyle bir söz var, “Bir şehri imar ederken bir nesli ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil gün gelir imar ettiğiniz şehri yok eder” Asıl imar edilmesi gereken gençlerimizin zihinleri, beyinleri ve onlara kazandırılacak değerler. Bu anlamda Ebu Hanife’nin de çok güzel bir sözü var; İnsan beyni boş bir arı peteğine benzer, ne ile doldurulursa dışarıya o tadı verir. İnşallah bizde gençlerimize özellikle vatan, millet sevgisi ve temel değerlerimizi iyi öğretebilirsek, geçtiğimiz sıkıntıları tekrardan yaşamayız. Projenin bu yılda başarıyla devam etmesini temenni ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Konya Valisi Yakup Canbolat, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy tarafından Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) beşinci yıl protokolü imzalandı.