SEDEP’in Amacı “İyi İnsan” Yetiştirmek

Haberler -

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) eğitim seminerleri kapsamında Eğitimci Musa Mert öğrenci ve öğretmenlerle buluştu.

Kendiside eğitimci olan Mert, gerçek hayat hikayeleri ile değerlerin başarı üzerindeki etkisine vurgu yaptı.

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) düzenlenen öğretmen ve öğrenci seminerleri ile devam ediyor. Değerler eğitiminin farkındalığını arttırmak için gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Eğitimci-Yazar Musa Mert, öğretmen ve öğrencilerle ayrı ayrı bir araya geldi. Dedeman Otel’de gerçekleştirilen ve katılımın yoğun olduğu programlarda Mert, ilk olarak lise öğrencilerine hitap etti. Günün ikinci programında da öğretmenlerle buluşan Eğitimci, değerler eğitimi, aile ve okul hayatında değerlerin nasıl anlatılması gerektiği konularını gerçek hayat hikayeleri ile örneklendirdi.

SEDEP eğitim seminerlerine, Selçuklu Belediyesi Başkan Vekili Faruk Ulular, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul idarecileri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

SEDEP İle Gurur Duyuyoruz

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi’nin, Selçuklu Belediyesi’nin en çok övündüğü ve gurur duyduğu proje olduğunu ifade eden Selçuklu Belediyesi Başkan Vekili Faruk Ulular,“ Bizi en çok mutlu eden insana hizmet etmek. Birde bu işin içinde gençlere hizmet etmek olunca ve sizlerinde desteği ile geleceğe daha da umutla bakıyoruz. SEDEP sizlerin sayesinde 5.yılında sınırları aşarak ismini yurt dışında da duyurdu. Projeye emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

SEDEP Emin Adımlarla Yoluna Devam Ediyor

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) kapsamında yeni bir faaliyette birlikte olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını ifade eden Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu,“ Çünkü bu kadar uzun dönemli bir projenin bu kadar heyecan ve katılımla devam ediyor olması, projenin doğru bir proje, hayırlı bir faaliyet olduğunu gösteriyor. Değerlerimizi çocuklarımıza, gelecek nesillere miras bırakacak SEDEP projesi ödüller alıyor ve projemize yeni yeni destekler sağlanıyor. SEDEP emin adımlarla yoluna devam ediyor” dedi.

SEDEP İle Topluma Faydalı İnsanlar Yetiştiriyoruz  

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi’nin (SEDEP) bizi biz yapan, medeniyetimizin ve kültürümüzün özünü oluşturan değerlerimizin yeni nesillerimize, geleceğimiz olan gençlerimize sağlıklı bir şekilde aktarılmasını sağlamak olduğunu ifadeden Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar,“  Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP), 5. Yılında da aynı azim ve heyecanla yoluna devam ediyor. Projelerde süreklilik son derece önemli. Devamlılığın sağlanması ise o projenin başarılı olduğu anlamına geliyor. Son dönelerde yaşadığımız olaylara baktığımız zaman bu ve benzeri projelerin ne kadar önemli olduğunu hep birlikte müşahede ediyoruz. Çünkü yüksek öğrenim almış ancak yanlış eğitilmiş insanların bu memlekete ve hatta dünyaya ne tür zararlar verebileceğini yaşadığımız olaylar bir kez daha ortaya koydu. Nesilleri yetiştirmek önemli, onları meslek sahibi edindirmek ve hayata hazırlamak önemli. Ancak her şeyden önemlisi iyi bir insan yetiştirmek, iyi bir vatandaş yetiştirmek, vatanına, milletine, geleneğine, dinine ve nesline sahip çıkacak yeni nesiller yetiştirmek son derece önemli ” dedi.

Yeryüzünün en değerli varlığının insan olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Eğitimci- Yazar Musa Mert, anne-baba ve çocuk ilişkisinde yapılan yanlışlara dikkat çekti.  Anne babaların sürekli çocuklarını diğer bireylerle karşılaştırmalarının çocuk üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu ifade eden Mert,“ İnsan olarak bizim yeryüzünün nadide bir parçası olduğumuz bilincine varmalıyız  ve kendi içimizdeki yeteneğimizi keşfetmeli ve ortaya çıkarmalıyız. Bundan dolayı her birimiz kendimizle yarışmayı öğrenmeliyiz. Bende olan ve geliştirebileceğim ne var onu düşünmeliyiz” dedi.

Öğrencilerin geleceğin teminatı olduğunu ifade eden Mert,“ Sınıflara girdiğimizde karşımızdakilerin geleceğimizin teminatı olduğu bilinciyle ve onların sadece anne babalarından değil Allah’tan birer emanet oldukları şuuruyla hareket etmeliyiz. Öğretmen sadece bilgi veren değildir. Socrates’in de dediği gibi “Siz öğrencilerinize bilgi öğretmeyin. Düşünmeyi öğretin” Düşündürürseniz onlar bilgiye ulaşma ihtiyacı hisseder ve emek sarf ederler. Emek sarf edilerek elde edilen bilgi en kalıcı bilgidir”