SEDEP’te Değerler Objektifimde

Haberler -

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi’nde (SEDEP) ödül heyecanı yaşandı. “Değerler Objektifimde” isimli fotoğraf eğitimini başarı ile tamamlayan minik fotoğrafçılar ödül ve sertifikalarını aldılar.

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) kapsamında “Değerler Objektifimde”  fotoğraf etkinliği sergi ve ödül töreni gerçekleştirildi. Amacı, değerlere bir fotoğrafçı gözüyle bakmanın yanı sıra çocuklar arasında yardımlaşma, paylaşma ve ekip çalışması yapabilme gibi güzel davranışlar geliştirmek olan etkinliğe ilçede yer alan 40 okuldan 113 öğrenci katıldı. 1 hafta boyunca profesyonel fotoğraf sanatçılarından fotoğraf eğitimi alan öğrenciler, çektikleri 36 bin 838 kare fotoğraf ile değerlere vurgu yaptılar.

Selçuklu Belediyesi, Sosyal Tesislerinde gerçekleşen sergi ve ödül programına Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, İlk Adım Fotoğraf Atölyesi eğitimcileri Serdar Akyay ve Emel Sezer, Selçuklu Belediyesi Birim Müdürleri, SEDEP Koordinatörleri, okullardan fotoğraf eğitimine katılan çocuklar ve aileleri katıldı.

Protokol konuşmaları ve SEDEP kısa film gösterimi ile başlayan program, öğrencilerin çektikleri fotoğraflardan oluşan slayt sunumu ile devam etti. Gecenin sonunda ödül ve sertifika töreni yapıldı. “Değerler Objektifimde” etkinliğine katılan ve fotoğraf eğitimi alan 40 okuldan 113 öğrenciye protokol tarafından çeşitli hediyeler ve sertifikaları verildi.

Öğrencilerimiz dünyaya farklı gözle bakacaklar

SEDEP beşinci yılında farklı etkinliklerle yüz binlere ulaşmaya devam ediyor diyen  Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, “Değerler Objektifimde etkinliği bizim için ayrı bir önem taşıyor. Fotoğrafçılığı kimileri bir eğlence, bir hobi olarak görebilir ancak bunun bir sanat olduğu hakikatini ifade etmekte fayda var. Bu öyle güzel bir sanat ki, sanatın ve sanatçıların yaratıcısı olan en yüce sanatkarın muhteşem eseri olan kainatı en ince ayrıntılarıyla yakalamak ve bu sanatı bizim gözlerimizin önüne sermek gibi çok güzel bir yönü var.  Yine bu sanatın içerisinde hayata farklı gözle bakmak ve hayatı farklı okumak gibi güzel detaylar var. Öğrencilerimiz bu etkinlik ile sanat eserlerine farklı gözle bakmayı, onlardaki incelikleri görmeyi öğrenmiş oluyorlar. Etkinlik içerisinde yer alan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum” dedi.

“Değerler Objektifimde” etkinliği kapsamında verilen eğitimler hakkında bilgi veren İlk Adım Fotoğraf Atölyesi Eğitimcisi ve Fotoğraf Sanatçısı Serdar Akyay, “SEDEP çok çeşitli faaliyetlerini yıllardır takip ettiğimiz çok değerli bir proje ve bu projenin içerisinde 3 yıldır yer alıyoruz. 2014 yılında 6 okuldan 20 öğrenci ile başladığımız bu etkinlikte, 2015 yılında 60 öğrenci, bu yıl ise 40 okuldan 113 öğrenci fotoğraf eğitimi aldı. 6 gruba ayırdığımız öğrencilerimiz teorik ve uygulamalı olmak üzere iki safhadan oluşan fotoğraf eğitimi aldılar. Bu çalışmalar sonunda öğrencilerimiz toplam 36 bin 838 adet fotoğraf çektiler. Her öğrenciden birer fotoğraf seçerek bir sunum hazırladık. Öğrencilere eğitimlerini bırakmamalarını tavsiye ediyorum. Merak ederler, fotoğrafı bir hobi olarak devam ettirirlerse dünyaya bakış açıları da değişecektir” dedi.

Konya’nın bizim hayatımızda çok farklı bir yeri var ve burada olmaktan çok mutluyuz diyen İlk Adım Fotoğraf Atölyesi Eğitimcisi ve Fotoğraf Sanatçısı Emel Sezer, “Serdar Hocam ile birlikte hazırladığımız Fotoğraf-İlk Adım kitabını daha sonra bir proje haline getirdik ve ilk uygulamasını Konya’da gerçekleştirdik. Onun için Konya’nın hayatımızda her zaman farklı bir yeri olacaktır. Bir çocuk değişir dünya değişir diye başladık yola ama biz binlerce çocuğa ulaştık. Eminim birçok çocuk gelişecektir, değişecektir ve dünyayı daha güzel, yaşanılır bir hale getirecektir” dedi.