Bayır-Bucak’ın Çığlığı Selçuklu’da Yankı Buldu

Haberler -

Selçuklu Değerler Eğitim “SEDEP” kapsamında, Bayır Bucak Türkmenleri için, Selçuklu’da ki  141 okulda yardım kampanyası düzenlendi.

Selçuklu Belediyesi tarafından organize edilen yardım organizasyonunda, yaklaşık değeri 750 bin lirayı bulan gıda ve temizlik ürünü toplandı.

Öğrenci, veli ve öğretmenlerin fiilen içinde yer aldıkları yardım organizasyonunda, toplam 5200 adet koliden oluşan 230 ton gıda ve temizlik malzemesi temin edildi. Ayrıca, 6 ton un ve 1 ton makarna da bu yardımla Bayır-Bucak Türkmenlerine ulaştırılacak.

Selçuklu Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından yürütülen ve SEDEP kapsamında gerçekleştirilen yardım kampanyası, Hayrat Yardım ve Kızılay’ın desteği ile Bayır-Bucak Türkmenleri’ne ulaştırılacak.

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) kapsamında okullarda organize edilen kampanya ile toplanan yardım malzemelerini bölgeye ulaştıracak yardım tırları protokol üyelerinin katılımı ile bölgeye uğurlandı. Selçuklu Belediyesi Uluslararası Spor Salonu’nda düzenlenen programa Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Şakir Uçar, Hayrat İnsani Yardım Derneği Konya Temsilcisi Adnan Haydaroğlu, SEDEP koordinatörleri, okul idarecileri ve öğrenciler katıldı.

Millet olarak tarih boyunca mazlumun, ezilenin ve zulme uğrayanın yanında yer aldık diyerek sözlerine başlayan Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, “Bugün çocuklarımız ve SEDEP’in paydaşları bizleri bu merhamet hareketinde bir araya getirdiler. Belediyemize, Üniversitemize, Milli Eğitim Müdürlüğümüze, velilerimize ve öğrencilerimize ve bu güzel projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bu örnek hareketin bütün dünya insanlığı taraftan da fark edilmesini ve örnek alınmasını diliyorum” dedi.

Çocuklarımızın Yardımları İyilik Hareketine Dönüşecek

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi’nin (SEDEP) iyi bir marka haline dönüştüğünü ve birçok iyiliğe de vesile olduğunu ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Bugün inşallah 10 tır yardım malzemesini Suriye’deki kardeşlerimize ulaştıracağız. Temel felsefemiz çocuklarımıza değerleri anlatmak, onlarda bu değerleri yaşatmak ve gelecek hayatlarında bunun örnek olmasını sağlamak. Bugün bu malzemelerde tüm okullarımızdan her çocuğumuzun emeği var. Ben inanıyorum ki minik kardeşlerimizin dualarıyla gönderdikleri bu yardım malzemeleri Suriye’deki kardeşlerimiz için bir iyilik hareketine dönüşecek ve onların nefes almasını sağlayacaktır” dedi.

Suriye’de Savaşın Son Bulması En Büyük Duamız

SEDEP’in bu tür yardım kampanyalarında bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Altay, “Bu yıl güvenlik gerekçesiyle bu yardım kampanyalarının dağıtılması için minik kardeşlerimizi bölgeye göndermiyoruz. Ama onlar biliyorlar ki gönülden verdikleri malzemeler Hayrat İnsani YardımVakfı’nın desteği ile yerine ulaşacak ve orada gönülleri fethedecektir. Bu yardım kampanyasının düzenlenmesinde emeği geçen herkese ve en önemlisi çocuklarımıza çok teşekkür ediyorum. Çünkü onlar bu kampanyaya gönülden destek verdiler. Sözlerimi bir dua ile tamamlıyorum. İnşallah bu Suriye’ye gönderdiğini son yardım tırı olur. Oradaki ateşkes sonrasında insanlar artık insani bir yardıma gerek kalmadan hayatlarını idame ettirecek bir noktaya dönüşürler. Çünkü bu acı hepimizin yüreğini dağlıyor ve fazlasıyla da uzun sürdü. İnşallah bu acıyı yaşadığımız son günler olur” dedi.

SEDEP Çocuklarımıza Yardımlaşma Duysunu Kazandırdı

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi’nin (SEDEP) 4 yıldır başarı ile uygulanmaya devam ettiğini ifade eden Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu,“ Çocuklarımıza yardımlaşma

duygusunun kazandırılması noktasında bu yapılan yardım kampanyasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Suriye’de ve Bayırbucak’ta kardeşlerimiz şiddete ve baskıya maruz bir şekilde hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Başkanımızın da ifade ettiği gibi inşallah yapılan bu insani yardımlar son olur. Bundan sonraki yardımlar Suriye’nin imarına yönelik kalıcı yardımlar olur” dedi.

Güzel ve hayırlı bir iş için bir arada olduklarını ifade eden Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy,“ Komşularımız için tertip edilen bu hayır araçlarında yer alan gıda, un ve çeşitli malzemelerden oluşan hayır kervanını birlikte yola çıkarıyoruz. İnşallah bu coğrafyada yaşayan kardeşlerimizin sıkıntılarının son bulması dilekleriyle kampanyaya destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi kapsamında (SEDEP anlamlı bir yardım kampanyasına imza atıldığını ifade eden Hayrat İnsani Yardım Derneği Konya Temsilcisi Adnan Haydaroğlu,“Hayrat İnsani Yardım Derneği olarak yapılan bu yardımları Suriyeli kardeşlerimize ulaştırmak amacıyla buradayız.  Hayrat İnsani Yardım Derneği olarak bölgeye 500.yardım tırımızı gönderiyoruz. Böyle güzel bir projeye imza atan herkese teşekkür ediyoruz” dedi

Protokol konuşmaları ve yapılan duanın ardından Suriyeli Bayır-Bucak Türkmenlerine ulaştırılacak yardım tırları  bölgeye uğurlandı.