Gençliğin Hayali Ve Hedefi Olmalı

Haberler -

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi(SEDEP) kapsamında öğrenci ve veli semineri gerçekleştirildi. Eğitimci-Yazar Sıtkı Aslanhan, hayatın içinden hikayelerle katılımcıları etkilerken, değerlerine bağlı toplum için SEDEP’in önemine işaret etti.

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) buluşma etkinliklerine veli ve öğrenci seminerleri ile devam ediliyor. Değerler eğitimini konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Eğitimci-Yazar Sıtkı Aslanhan öğrenci ve velilerle bir araya geldi. Dedeman Otel’de gerçekleştirilen ve katılımın yoğun olduğu programlarda Aslanhan, ilk olarak lise öğrencilerine hitap etti. Günün ikinci programında da velilerle buluşan Eğitimci-Yazar,“Değerlerine Sahip Çıkan Duyarlı Gençler” ve “Değerlerine Sahip Çıkan Bilinçli Aileler” konu başlıklarında paylaşımlarda bulundu. Aslanhan, değerler eğitimi, aile ve okul hayatında değerlerin nasıl anlatılması gerektiği konularını gerçek hayat hikayeleri ile örneklendirdi.

SEDEP veli seminerine Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul idarecileri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

SEDEP Tüm Türkiye’nin Konuştuğu Proje,  

Selçuklu Belediyesi olarak birçok önemli projeyi hayata geçiriyoruz ama Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) bizim en önemli projemiz diyen Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay,“ Çünkü insanla uğraşıyor ve çocuklarımızın gelişimine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Projede bu yıl dördüncü yıldayız ve epey yol kat ettik. Bugün hakikaten tüm Türkiye’de konuşulan ve bu bağlamda en büyük değerler eğitimi projesinin hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu projenin gelişmesi ve büyümesinde her zaman en büyük destekçimiz olan Necmettin Erbakan Üniversitesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum” dedi.

Projenin yürütülmesi konusunda velilerin de projenin içinde aktif olarak yer alması için çalıştıklarını ifade eden Başkan Altay konuşmasını şöyle sürdürdü,“Biz çocuklarımıza değerler noktasında bir şeyler anlatmaya gayret ediyoruz. Yıl içinde onlara çeşitli materyaller veriyor, yarışmalar düzenliyor ve çeşitli etkinlikler yapıyoruz ama evde buna bir katkı sağlanamıyorsa bu işin bir ayağı bir ayağı boş kalıyor. Onun için velilerimiz bizim için çok önemli. Bu projede sizin güçlü desteğinize ihtiyacımız var. Bir veli olarak çocuklarımızı okul başarıları ile değerlendirmek hepimizin en büyük yanılgısı. Bizlere düşen görev çocuklarımızı doğru işlemek ve değerlerimizi en güzel şekilde onlara anlatmak. Sadece bir çocuğumuza bile adaletli olmayı, vatan sevgisini öğretebilsek ki bunun çok üstünde sayılara ulaştığımıza ve çocukların zihninde bunun oluştuğuna inanan birisi olarak bunu ifade ediyorum kendimizi başarılı addedeceğiz. İnşallah hep birlikte gayret ederek, sizlerin de desteği ve duasıyla çocuklarımız değer sahibi, kendine öz güveni yüksek, memleket ve insan sevdalısı nesiller olarak yetişecek. İnşallah gelecek hepimiz için daha aydınlık olacaktır.

“Geleceğimiz için değerlerimizi genç kuşaklara aktarmak zorundayız” diyerek konuşmasına başlayan  Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker şunları söyledi,“Çok şükür ki değerler eğitimi 4. yılında paydaşların özverili çalışmaları ile yoluna devam ediyor. Bizler toplum olarak değerlerimize sahip çıktığımız müddetçe sırtımız asla yere gelmez. Toplum olarak zor ve badireli gümleri atlatma süreçlerinde hep değerlerimizin desteği ile başarı elde ettiğimizi bilmemiz gerekiyor.

Bilim ve teknolojinin hızla geliştiği ve her gün yeni bir teknolojinin üretildiği çağımızda maalesef aynı hızda değerlerimizi ve insani duygularımızı kaybediyoruz diyen Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar,“ Zulmün kol gezdiği şu dünyada zalimlere karşı dik duracak, dinine, vatanına ve mazlumlara sahip çıkabilecek erdemli nesiller yetiştirme görevimiz var. Geleceğimizin teminatı olacak evlatlarımızın geleceğin Türkiye’sini imar edecek ve dünyayı etkileyecek düzeyde değerleriyle donatılmış ve karakterli olarak yetişmesi en büyük arzumuz.  İşte bu dert ve arzu ile Selçuklu Belediyemiz, Necmettin Erbakan Üniversitesimiz ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün işbirliği ile ilçemizde 4 yıldır Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi’ni (SEDEP) yürütüyoruz ve bir farkındalık oluşturduğumuza inanıyoruz. Proje kapsamında yıl içinde öğretmen, öğrenci ve velilerimize yönelik yüzlerce etkinlik gerçekleştiriyoruz ve projemiz ses getirdi. Her geçen gün değişik illerimizden aranmak suretiyle projemizle ilgili bilgiler talep ediliyor.  Bu ilgi geleceğin değerli nesillerinin yetiştirilmesi adına bizleri ümitlendiriyor ve mutlu ediyor” dedi.

İnternet Bağımlığı Ciddi Tehdit Oluşturuyor

Seminerine, hayattan ibretlik öykülerle başlayan Kişisel Gelişim Uzmanı Sıtkı Aslanhan, özellikle internet bağımlılığı konusuna dikkat çekti. İnternet oyunları yüzünden yeni nesil çocukların gelişiminin olumsuz etkilendiğini ifade eden Aslanhan şöyle konuştu: “Çocuğa nasılsın diye soruyorsun, cevap veremiyor. Öyle ki evinden çıksa tek başına okuluna gidemeyecek, okuldan çıksa evine gidemeyecek bir nesil yetişiyor. Gecenin üçünde kalkıp bilgisayar oyunundaki atı besleyen çocuktan ne bekliyorsunuz? Bakkala git iki kilo domates al deseniz kabul etmeyecekler ama internet üzerinden tarlalarda vakit geçiriyorlar. Aileler bu konuda dikkatli olmalı. Toplum olarak yaşadığımız en büyük sıkıntı hedefsiz bir gençliktir. Toplumda yaşayan insanlar olarak kendimize şu soruyu sormamız gerekiyor. Bu hayatta bir hayalin, bir davan, bir amacın var mı? Onun için öğrenci, öğretmen veli kim olursanız olun bir hayaliniz ve bir idealiniz olsun. Hayali ve hedefleri olmayan bir insan yaşayıp yaşamadığını tekrar kontrol etmeli.

Anne- babaların düştüğü en büyük yanlışlardan biri meraklı olan çocukların, ilme, öğrenmeye karşı olan duygularını bağırarak, çağırarak en kısa sürede halletmenin yoluna gitmesi olduğunu ifade eden Aslanhan, “Küçük yaşlardan itibaren bırakın sorular sorsunlar. Çocuklarınızın öğrenme merakını, sizler de sorular sorarak daha da ilerlere doğru götürmeye çalışın. Şu anda cesur çocuğumuz yok. En küçük bir engel görse hemen pes ediyor. Okulda zayıf oluyor uyuşturucunun pençesine düşüyor veya çok küçük bir söze kanabiliyor. Ama hayatta her gün engeller var. Bizim çocuklarımıza cesareti öğretmemiz lazım. Güler  yüzlü ve tatlı dilli olmamız lazım” dedi.

Seminerin sonunda konuşmacı Sıtkı Aslanhan’a, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar tarafından plaket ve çiçek takdim edildi.