SEDEP’le Yalnız Değilsiniz

Haberler -

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi SEDEP kapsamında düzenlenen “Yalnız Değilsiniz” etkinliği çerçevesinde Bosna Hersek Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Tepekent Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerini ziyaret etti. Bir araya gelen öğrenciler çeşitli etkinlikler düzenleyerek keyifli dakikalar geçirdiler.  

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP), farklı etkinlik ve projelerle değerleri öğrencilerle buluşturmaya devam ediyor. “Yalnız Değilsiniz” isimli etkinlik kapsamında Bosna Hersek Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Tepekent Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerini ziyaret etti. “Yalnız Değilsiniz” isimli etkinlik ile öğrenciler arasındaki birlik, beraberlik duygusunun güçlendirilmesi, özel eğitim sınıfları, hastane sınıfları, köy okullarındaki öğrenciler ile huzurevindeki yaşlıların yalnız olmadıklarını hissetmeleri amaçlanıyor. Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar da gerçekleşen bu anlamlı etkinlikte öğrencileri yalnız bırakmadılar. Bosna Hersek Anadolu İmam Hatip Lisesi Mehteran Takımının konseri ile başlayan etkinlik, Kaya, Altay, Kayacılar ve beraberindeki heyetin sınıfları ziyaretiyle devam etti. Heyet, öğrenciler tarafından hazırlanan ve 8 değerin yazılı olduğu Arapça hat yazılarını boyadılar. Ayrıca ilkokul birinci sınıf öğrencilerini de ziyaret eden heyet, öğrencilere çeşitli hediyeler dağıttılar.

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesinin (SEDEP), Türkiye’nin en önemli eğitim projelerinden biri olduğunu söyleyen Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, “Yalnız Değilsiniz etkinliği kapsamında çocuklarımız, birbirlerini desteklemek ve saygıyı öğrenmek adına etkinlik gerçekleştirdiler. Bizde onların etkinliğine katkıda bulunduk. SEDEP’ in başarılı çalışmalarının önümüzdeki günlerde devam edeceğini belirterek gençlere bu tür ekinliklerde yer almanın keyfini çıkarmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi’nin (SEDEP) dördüncü yılında da farklı etkinliklerle eğitim camiasına ve öğrencilere katkısının devam edeceğini söyleyen Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Yalnız Değilsiniz etkinliği kapsamında çocuklarımız huzurevlerindeki yaşlıları, Selçuklu’ da ki tüm özel eğitim sınıflarını ve merkeze uzak mahallelerdeki okulları ziyaret edecekler. Birlik ve beraberliğin en güzel örneklerinden biri olan bu ziyaretler ile öğrencilerimiz arasında sıcak arkadaşlıklar kurulacaktır” dedi.

Yalnız Değilsiniz etkinliği kapsamındaki ilk ziyaretin Tepekent Mahallesi’ne gerçekleştiğini söyleyen Altay, “Bu program kardeşliğinize bir vesile olsun. Buradaki arkadaşlarınızı unutmayın, Tepekent’teki arkadaşlarda Bosna Hersek Anadolu İmam Hatip Lisesi’ndeki arkadaşlarla ilişkilerini kesmesinler. Bir başlangıca biz vesile olalım ama devamını siz getirin” dedi

Öğretimden önce eğitim odaklı çalışmanın gerekli olduğunu düşünüyoruz diyen Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, “Öğrencilerimizin, değerlerimizi benimseyerek geleceğe taşıması bizim için çok önemli. SEDEP kapsamında bugünde “Yalnız Değilsiniz” etkinliği yaptık. Bosna Hersek Mahallesi’ndeki öğrencilerimizle, Tepekent’teki öğrencilerimiz birlik, beraberlik ve kaynaşmayı vurgulayan bir etkinlik gerçekleştirdiler” dedi.

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin de katılacağı  “Yalnız Değilsiniz” adlı etkinliğe, Selçuklu ilçesindeki 31 okuldan yaklaşık 1200 gönüllü öğrenci iştirak edecek. Huzurevlerinde bulunan yaşlıları,  Özel Eğitim Sınıflarında eğitim gören öğrencileri ve merkeze uzak mahallelerde bulunan okulları ziyaret edecek öğrenciler, ben, sen, o demeden “Biz” diyebilme bilincini ve algısını geliştirmek, farklılıkları gözetmeden herkese saygı duyulması gerektiği konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlıyorlar. Ziyaret edilen okullarda öğrenciler 40 dakika ortak etkinlik gerçekleştirecekler.