SEDEP “Unutulmayan Kareler” İle Fotoğrafa İlk Adım

Haberler -

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) Kasım ayında “Saygı” değeri ile devam ediyor. Proje kapsamında ilkokul öğrencilerine “Unutulmayan Kareler” isimli fotoğraf eğitimi düzenleniyor.

Selçuklu Belediyesi, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi işbirliği ile yürütülen Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) her ay farklı bir değer ile öğrencilerle buluşuyor. Saygı değeri kapsamında ilkokul öğrencilerine “Unutulmayan Kareler” isimli fotoğraf eğitimi veriliyor. Etkinlik ile Selçuklu’daki ilkokul 4.sınıflardan seçilen 51 öğrenci profesyonel fotoğraf Sanatçıları Serdar Akyay ve Emel Sezer tarafından 1 hafta boyunca 1 gün teorik, 1 gün uygulamalı fotoğraf eğitimi alıyor. Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde teorik eğitim alan öğrenciler daha sonra eğitmen fotoğraf sanatçıları ile birlikte, tarihi Sille ve Tropikal Kelebek Bahçesi’nde fotoğraf çekimleri gerçekleştiriyor. Etkinliğin sonunda bu fotoğraflardan oluşan çalışmalar katalog haline getirilerek basılacak ve öğrenciler için 27 Kasım’da sertifika töreni düzenlenecek.

Fotoğraf sanatı ile kültürel değerlerin ortaya çıkarılmasını amaçlayan etkinlik ile öğrencilerin fotoğrafa olan ilgilerini arttırılması ve saygı değeri kapsamında tarihi ve kültürel değerlere sahip Sille’nin ve Tropikal Kelebek Bahçesi’nin güzelliklerinin fotoğraf karelerine yansıtılması amaçlanıyor.

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi SEDEP kapsamında kültürel değerler ile fotoğraf kültürünün birlikte  işlendiği bir çalışma yürüttüklerini ifade eden Fotoğraf Sanatçısı Emel Sezer,“ Unutulmayan Kareler” etkinliğimiz ile çocuklarımıza fotoğrafçılığın ilk adımını olan düşünmeyi, farklı bakış açıları ile bakmayı öğretmeye çalışıyoruz.  İlk gün çalıştıklarımızı görsel ve deneysel olarak izlediklerimizi ikinci günde de sahada uygulamaya çalışıyoruz. İlkokul seviyesinde hobi ile başlayan bu çalışmalar inşallah ileriki yaşlarda profesyonel çalışmalar haline gelecektir. Bu projede emek veren başta Selçuklu Belediyesi olmak üzere tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.